This forum has been archived. All content is frozen. Please use KDE Discuss instead.

آموزش نصب میز کار KDE در توزیع Fedora

Tags: None
(comma "," separated)
imported3-Ahmad
سلام.. به فکرم رسید که آموزش نصب میز کار محبوب kde رو اینجا بنویسم تا بچه های فدورا کار هم کارشون راحت بشه.  :)
خب سریع میرم سراغ موضوع...  ;)

1. یک پنجره terminal یا xterm رو باز کنید.
2. با دستور زیر وارد کاربر  ریشه بشوید :

Code: Select all
- su

3. سپس برای اطمینان از مخازن مورد استفاده حتما متوجه باشید که برای نصب یا به روز رسانی این میز کار حتما مخازن fedora یا update تنظیم شده باشه و نه مخازن دیگری نظیر test و سایر( به دلیل stable نبودن سایر مخازن غیر رسمی )

4. از  دستور های زیر بنا به option مورد نظرتون استفاده کنید :

#yum groupinstall "KDE (K Desktop Environment)"

* برای نصب.

#yum groupremove "KDE (K Desktop Environment)"

* برای پاک کردن.

#yum groupupdate "KDE (K Desktop Environment)"

* برای به روز رسانی.

خب حالا چند نکته :

الف. علامت # به منظور این هست که دستور مورد نظر تنها در محیط کاربر ریشه جواب میده و با کاربر ریشه باید اجرا بشه ( محض اطلاع دوستانی که تازه کار هستند)
ب. پیشنهاد میشه اگر میخواهید میز کار kde رو به روز کنید( در صورت داشتن نسخه قدیمی تر kde) حتما اگر میز کار دیگه ای مثل gnome دارید از اونجا اقدام به وارد کردن این دستور ها بکنید.
ج. اگر از میز کار نسخه پایینتر به نسخه بالا تر به روز میکنید حتما پس از نصب شدن یکبار reset یا logout کنید و به ترتیب موارد زیر رو انجام بدید :

- Alt+ctrl+F2
-
- su

-
#rm -r ~/.kde

با این کار تنظیمات پیشفرض نسخه جدید مز کار جایگزین تنظیمات قبلی میشه...  ;)

موفق باشید.
احمد

Last edited by imported3-Ahmad on Tue Jul 28, 2009 6:46 pm, edited 1 time in total.
imported3-atmahasan
سلام

1+  بسیار عالی ویکی شد  ;) حالا برای نصب نسخه 4.3 که بزودی منتشر میشه روش چیه ؟ چه مخزنی و  یا چه روشی ؟

موفق باشی

Last edited by Anonymous on Tue Jul 28, 2009 9:19 pm, edited 1 time in total.

Image
کرگدن
برای switch  کردن به kdm این کار رو انجام بدید

راه اول ( گرافیکی) :
این پکیج ها رو نصب کنید
su -c 'yum install switchdesk switchdesk-gui
'
بعد از نصب
su -c 'switchdesk'

راه دوم :
به صورت دستی اگر می خواید این کار رو بکنید
این فایل رو ویرایش کنید
/etc/sysconfig/desktop
و این خط ها رو اضافه کنید
DESKTOP="KDE"
DISPLAYMANAGER="KDE"
imported3-Ahmad
[quote="حسن حبیبی"]
سلام

1+  بسیار عالی ویکی شد  ;) حالا برای نصب نسخه 4.3 که بزودی منتشر میشه روش چیه ؟ چه مخزنی و  یا چه روشی ؟

موفق باشی

[/quote]

سلام.. همین روش.. فقط فکر میکنم بسته های stable مربوط به میز کار kde کمی دیر تر حاظر بشه. مثل دفعه قبل که خودم خواستم kde 4.2 رو نصب کنم...
imported3-atmahasan
[quote="Ahmad"]
[quote="حسن حبیبی"]
سلام

موفق باشی

[/quote]

سلام.. همین روش.. فقط فکر میکنم بسته های stable مربوط به میز کار kde کمی دیر تر حاظر بشه. مثل دفعه قبل که خودم خواستم kde 4.2 رو نصب کنم...
[/quote]

برام مهم زمان انتشار هست که تو ویکی راهنمای ارتقا و نصب نسخه جدید باشه وگرنه در همه توزیعها در مخازن غیر رسمی قرار میگیره :D

Image
imported3-Ahmad
[quote="حسن حبیبی"]
[quote="Ahmad"]
[quote="حسن حبیبی"]
سلام

موفق باشی

[/quote]

[/quote]

برام مهم زمان انتشار هست که تو ویکی راهنمای ارتقا و نصب نسخه جدید باشه وگرنه در همه توزیعها در مخازن غیر رسمی قرار میگیره :D

[/quote]

این واقعیتی هست که فدورا چندان سازگار با میز کار kde نیست.. البته در نسخه 11 نمیدونم چه وضعیتی هست.
درسته در مخازن غیر رسمی قرار میگیره ولی این کار رو نکن. و کمی صبر کن و از مخازن رسمی و stable بگیرش.  ;)
Danial.Yousefi
عالی بود احمدجان
فقط ااون تیکه اخرش  ~ میشه مسیر خانگی کاربر ریشه
به جای su - اگر su وارد شه حل میشه
کرگدن
[quote="Ahmad"]
[quote="حسن حبیبی"]
[quote="Ahmad"]
[quote="حسن حبیبی"]
سلام

1+  بسیار عالی ویکی شد  ;) حالا برای نصب نسخه 4.3 که بزودی منتشر میشه روش چیه ؟ چه مخزنی و  یا چه روشی ؟

موفق باشی

[/quote]

[/quote]

[/quote]

این واقعیتی هست که فدورا چندان سازگار با میز کار kde نیست.. البته در نسخه 11 نمیدونم چه وضعیتی هست.
درسته در مخازن غیر رسمی قرار میگیره ولی این کار رو نکن. و کمی صبر کن و از مخازن رسمی و stable بگیرش.  ;)
[/quote]
فدورا ۱۱ بهترین kde عمرم رو داشته :D
واقعاً پایدار ترین و بی اشکال ترین kde هست که تا حالا دیدم
حتی از ۳.۵.۱۰ هم پایدار تر هست

صبر کنید در منابع رسمی فدورا بیاد
چون تست میشه و ایرادات احتمالیش با بقیه سیستم رفع میشه
معمولاً کمتر از ۱ هفته در منابع رسمی میاد (  البته شاید چون در منابع تست هست این نسخه زودتر بیاد :) )
imported3-Ahmad
کرگدن +۱

همونطور که گفتم دوستان صبر کنید تا در مخازن رسمی بیاد و بعدا.. زیاد عجله نکنید به همه هم یرسه این kde  :)

راستی کرگدن جان وقتی گفتی kde چقد تو نسخه ۱۱ پایداره خیلی خیلی خوشحال شدم. دمت گرم  ;)
کرگدن
برای نصب KDE 4.3   در فدورا ۱۱ می تونید از منابع تست استفاده کنید
برای این منظور می تونید از دستور زیر استفاده کنید
['code]su -c ' yum --enablerepo=updates-testing groupupdate "KDE (K Desktop Environment)" --noplugins

پایداری مناسبی داره ولی هنوز چند ایراد کوچیک داره

نسخه اصلی هم بنا به گفته فرد مسئول کمتر از ۲ هفته میاد

منکه امروز نصب کردم :)

Last edited by کرگدن on Sun Aug 09, 2009 12:45 pm, edited 1 time in total.
imported3-Ahmad
من که صبر میکنم نسخه stable اش بیاد بعدا...  ;)
mohammad.sarmast
OS
پس کی می آد!!!!
imported3-Ahmad
هنوز تو مخازن رسمی نیومده و فقط تو مخاز نتست هست.. این چیزی هست که من خبر دارم..
کرگدن
imported3-Ahmad
بچه ها انگار Kde نسخه 4.3 رو مخازن پایدار قرار گرفته.. خودتونم چک کنید.  ;)

Bookmarks