This forum has been archived. All content is frozen. Please use KDE Discuss instead.

شبه راهنمای عمومی کامپایل کردن Plasmoidها

Tags: None
(comma "," separated)
lomion
Registered Member
OS
سلام به همه
به قول دوستان، می‌بینم که انجمن زدین بالاخره برای کی دی ای  :P کار خوبیه. دوست داشتم اولین پستی که می‌زنم یه فایده‌ای داشته باشه. برای این شبه راهنمای خودم رُ تویانجمن فارسی اوبونتو به صورت اینجا نقل می‌کنم (با توجه به اینکه مال خودمه  ;)). چون فکر می‌کنم توی تمام توزیعهای گنو/لینوکسی می‌شه استفاده کرد. کسانی که اصطلاح شبه راهنما براشون تازه هست، بگم که شبه راهنما یه راهنما هست که راهنما نیست‌  ;D یعنی یه ترکیبی از جدیت و شوخی

اگه هم تکراریه ببخشین که البته می‌شه به گفت به دیر راه افتادن انجمن در!!
اگه هم این انجمن قوانینش مخالف شبه راهنماست لطفا اطلاع بدید که جمع و جورش کنم.

توجه: این نوشته برای توزیعهای گنو/لینوکس اوبونتو و مبتنی بر اوبونتو نوشته شده. برای توزیعهای دیگه دستورات نصب فرق می‌کنه.مثل yum، yaourt, pacman و... استفاده کنید.

یکی از نکات جدید نسخه کی دی ای ۴، Widget (ویجت) و یا به بیان دقیقتر Plasmoid هست. این برنامه‌ها، روی میز کار شما قرار دارن، میشه اونا ر به صورت یه صفحه مجزا قرار دارد، روی پنلها انداخت و...  :P این موضوع باعث شده که نوشتن و استفاده از این برنامه‌ها  مورد توجه کاربرای کی دی بشه!‌ 8) برای اضافه کردن اونا چی کار باید کرد؟ Add Widget و بعد تموم! خب همه خسته نباشن!!
خب تا قبل از اینکه زیرلبی بگین که این‌ هم شد شبه راهنما :o اجازه بدین نگاه رُ معطوف کنیم به اینکه چطوری ویجت جدید نصب کنیم. برای بعضی از ویجت ها بسته های deb (و یا rpm و ...) وجود داره که کار به یک دوکلیک ناقابل و زدن رمز تقلیل می‌ده! ;) ولی اگه از اونایی باشین که باید بسته های جدید رُ حتماً حتماً استفاده کنن ، لازم میشه که به بخش سخت‌تر کار وارد بشید یعنی کامپایل کردن و نصب!
کامپایل کردن بر خلاف چیزی که بعضیها فکر می‌کنن، اولاً کار خفنی نیست!‌ ثانیاً ترسناک هم نیست. هر گنو/لینوکس کاری به جاهایی می‌رسه که باید این کار رُ انجام بده.

و این شبه راهنما به موضوع اختصاصی کامپایل و نصب Plasmoid های کی دی ای نسخه ۴ می‌پردازه.
بر خلاف روش متعارف کامپایل کردن که .configure ،make و make intall (با sudo و بدونش) یک کمی متفاوته و این کار رُ در ظاهر سخت می کنه. برای کامپایل و نصب باید یه سری بسته رُ نصب داشته باشید:
Code: Select all
sudo aptitude intall build-essential cmake kdelibs5-dev  kdebase-workspace-dev libplasma-dev libkonq5-dev

دوتا بسته آخر برای بعضیها لازمن‌ (اگه چیزی از قلم افتاده، دوستان راهنمایی کنن که تصحیح کنم). حالا نوبت دانلود کردن اون پلاسموید هست. وقتی پلاسموید مورد نظر رُ دانلود کردید و از حالت فشرده خارج کردید، به همون پوشه با ترمینال برید. و برای اینکه همه چی سیستماتیک باشه این قدمهای عمومی طی بشه، بد نیست:
mkdir build
cd build

و حالا نوبت استفاده از cmake هست. این برنامه یک کامپایلر مستقل از platform هست که فرایند کامپایل رُ با کمک فایلهای تنظیماتی به صورت خودکار انجام می‌ده. توضیح cmake در این شبه راهنما نمی‌گنجه. اینجا فقط یک کاربرد معمول در کامپایل plasmoidها گفته میشه:
cmake -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=`kde4-config --prefix` ..

این پارامترهایی هستن که به صورت عمومی داده بشن. معمولاً اگه پارامتری دیگه ای باشه، در فایلهای README مربوطه وجود داره. خروجیش یه تعداد خط هست که اگه مشکل نصب نباشه، بدون خطا تموم میشه. (به همین دلیل کلمه عمومی در این تاپیک اومده چون هر کدوم برای خودش روض نصب داره)

ممکنه به دلیل نبود کتابخونه‌های لازم،‌ خطا بده. برای بعضی از پلاسمویدها ممکنه که کتابخونه‌های خاصی لازم باشه که توی همون فایلهای README معمولاً نوشته میشه. 
بعدش:
make

خروجی معمول یک سری خطوط رنگی هست که درصد پیشرفت کار رُ نشون می‌ده. حالا بعدش:
sudo make install

و تمام. برای اینکه مطمئن باشیم که قابل استفاده هست، بدنیست که محیط plasma یک بار بسته و باز بشه:
kquitapp plasma
plasma

می تونید از پلاسموید جدید استفاده کنید. پیشنهاد می کنم برای نصب پلاسمویدهای جدید تاپیک جدید زده بشه.
roozbehonline
Moderator
OS
به به علی طریحی عزیز ! تو آسمونا دنبالت می گشتیم ٫ خوشحالم که اینجا هم می بینمت :)

امیذوارم مثل فروم اوبونتو فعال ببینیمت  ;)

Think Free , Be Green
imported3-atmahasan
imported3-atmahasan
zarei
Registered Member
OS
یه علط املایی کوچیک وجود دارد(install):
sudo aptitude install build-essential cmake kdelibs5-dev  kdebase-workspace-dev libplasma-dev libkonq5-dev

Bookmarks