This forum has been archived. All content is frozen. Please use KDE Discuss instead.

Εγκατάσταση avast

Tags: None
(comma "," separated)
zephyros
Registered Member
Posts
19
Karma
0
OS

Εγκατάσταση avast

Fri Oct 04, 2013 5:13 pm
Καλησπέρα. Κατέβασα το avast4workstation-1.3.0-1.i586.rpm και για εγκατάσταση έδωσα σαν root την εντολή rpm -Uvh avast4workstation-1.3.0-1.i586.rpm όπως γράφει στο αρχείο INSTALL. Όμως πήρα την παρακάτω απάντηση:

[root@localhost Downloads]# rpm -Uvh avast4workstation-1.3.0-1.i586.rpm
error: Failed dependencies:
libexpat.so.0 is needed by avast4workstation-1.3.0-1.i586
[root@localhost Downloads]# yum install avast4workstation-1.3.0-1.i586.rpm
-bash: yum: command not found
[root@localhost Downloads]#


Η εντολή yum δεν υπάρχει(έτσι λέει) και το αρχείο που μου λείπει δεν υπάρχει στο synaptic. Έψαξα στο δυαδίκτυο, βρήκα την σελίδα
http://rpmfind.net/linux/rpm2html/search.php?query=libexpat.so.0
αλλά δεν ξέρω ποιό είναι το κατάλληλο για μένα. Μπορείτε να με βοηθήσετε; Ευχαριστώ.
User avatar
Giorgos67
Registered Member
Posts
87
Karma
0
OS

Re: Εγκατάσταση avast

Fri Oct 04, 2013 5:37 pm
Συνήθως (όχι πάντα), ο Synaptic συναντάται σε βασισμένα στο Debian συστήματα (σαν GUI του apt), ενώ το yum σε RPM based.
Ποια διανομή έχεις (SUSE, Fedora, κάποια άλλη); και ποια αρχιτεκτονική; (Χ86, Χ64, κάτι άλλο);
zephyros
Registered Member
Posts
19
Karma
0
OS

Re: Εγκατάσταση avast

Sun Oct 06, 2013 6:45 pm
Έχω φορητό x86 με εγκατεστημένο το PCLinuxOS 4.10.5 και λειτουργικό Linux 3.2.18-pclos2.bfs. Το σχόλιό σου με παρότρυνε να χρησιμοποιήσω την apt-get, η οποία και το εγκατέστησε. Όμως από ότι διάβασα στην τεκμηρίωση που το συνοδεύει δεν λειτουργεί προληπτικά, όπως λειτουργεί στα windows. Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση για antivirus που να λειτουργεί προληπτικά; Ευχαριστώ.
User avatar
Giorgos67
Registered Member
Posts
87
Karma
0
OS

Re: Εγκατάσταση avast

Mon Oct 07, 2013 8:33 am
Καλημέρα και καλή βδομάδα! :)

Έχει apt-get το PC Linux; Δε το 'ξερα. Ενδιαφέρον!

Mία διευκρίνηση;
Όταν λες "προληπτικά" τι εννοείς;

Γενικώς το Linux είναι απρόσβλητο από ιούς για Windows (εννοείται), αλλά και για ιούς για Linux (εφόσον δε θα παράσχεις στην εγκατάσταση του ιού, το root pwd σου).
Πως μπορείς να προσβληθείς από ιό για Linux;
Ουσιαστικά, ο μόνος τρόπος είναι να "κρυφτεί" ο ιός σε μια εγκατάσταση προγράμματος που θα κάνεις.
Γι αυτό, μην εγκαθιστάς προγράμματα, πέραν των γνωστών (και ευρέως χρησιμοποιούμενων) αποθετηρίων (πχ. επίσημα αποθετήρια, getdeb κλπ.).

Πέραν τούτου, το αντιβιοτικό το έχεις, για να σκανάρεις ύποπτα προγράμματα που θα δώσεις σε φίλους σου που έχουν παραθύρια (για να μη τη πατήσουν και προσβληθούν).
Σκανάρεις αυτά που έχεις κατεβάσει και τα συνημμένα αν χρησιμοποιείς mail client (πχ. thunderbird).
Aν θέλεις να κάνεις ακόμη ένα βήμα για την ασφάλειά σου, εγκατέστησε και το πρόσθετο WOT (αν έχεις Firefox ή Chromium), για να σε ειδοποιεί για ύποπτες ιστοσελίδες.
Γενικώς δε χρειάζεται ούτε αυτό, γιατί αν μια σελίδα έχει drive by downloads ή άλλα "περίεργα" καλούδια, αυτά μπορούν να βλάψουν χρήστες παραθυριών, αλλά όχι Linux (εκτός και σου ζητήσουν το pwd σου και τους το δώσεις).
Αν είσαι μανιακός της ασφάλειας, εγκατέστησε και κανένα πρόσθετο τύπου No Script, αλλά έχε υπόψη σου, πως θ' απενεργοποιήσει Javascript και θα πρέπει να κάνεις χειροκίνητα, πολλές ενέργειες (οπότε δε θα στο συνιστούσα).

Ελπίζω να σε κάλυψα. :)
Δε πάει το μυαλό μου σε κάτι άλλο, οπότε για οτιδήποτε ξαναγράψε κι εδώ είμαστε.

Καλή βδομάδα και πάλι.
Γιώργος. 8)

ΥΓ. Αν χρησιμοποιείς P2P (torrents, μουλαροειδή κλπ.), αν είν' εύκολο ενεργοποίησε και καμιά λίστα "κακών" διευθύνσεων. πχ. Peer Guardian ή IPBlock.
ΥΓ2. Αν θες και firewall, καλύτερα να ενεργοποιήσεις τον (inbound, hardware) firewall που είναι ενσωματωμένος στον router σου. Μη ξεχάσεις να τεστάρεις online αν είν' ενεργοποιημένος σωστά και (αν χρησιμοποιείς P2P), αν γίνεται σωστά η προώθηση των θυρών.
zephyros
Registered Member
Posts
19
Karma
0
OS

Re: Εγκατάσταση avast

Tue Oct 08, 2013 11:14 pm
Καλησπέρα.

Πρώτα από όλα ευχαριστώ για το εύρος της απάντησης. Με κάλυψες απόλυτα. Όλες οι εγκαταστάσεις που κάνω είναι πάντα μέσα από το Synaptic, άρα δεν θα έχω κάποιου είδους πρόβλημα.

Μια διευκρίνηση. Πως μπορώ να ενεργοποιήσω το firewall του router; Έχω το λευκό ΖΤΕ της WIND και στην σελίδα της στο Internet στην επιλογή Security>firewall υπάρχουν οι παρακάτω επιλογές:
Enable Anti-Hacking Protection (με τετραγωνάκι για (ξε)τσεκάρισμα)
Firewall Level (με τις επιλογέςHigh/Middle/Low)

Πρόληψη εννοώ την λειτουργία του avast στα παραθύρια, που όταν κάνω διπλό κλικ σε οποιοδήποτε αρχείο, πρώτα τρέχει το avast ελέγχοντας για μόλυνση και μετά τρέχει το πρόγραμμα.

Ευχαριστώ και πάλι,
Σωτήρης.
User avatar
Giorgos67
Registered Member
Posts
87
Karma
0
OS

Re: Εγκατάσταση avast

Wed Oct 09, 2013 12:25 am
Καλημέρα Σωτήρη! :)

Δε χρειάζεται real time protection σε Linux. Απλά προσέχεις να μην εγκατασταθεί ο ιός.
Αν θέλεις βέβαια, μπορείς να κάνεις ένα full scan και να δεις τ' αποτελέσματά του.

Το συγκεκριμένο ρούτερ το είχα δοκιμάσει παλιότερα, όταν ήμουν στη Wind.
Δε το χρησιμοποίησα ποτέ, γιατί δεν είχε καθόλου εξωτερική κεραία (μόνον εσωτερική), με συνέπεια να μην είναι καλό το ασύρματο internet.
Ήταν βέβαια (αν μιλάμε για το ίδιο), πολύ όμορφο και λειτουργικό για τον δικό μου Η/Υ (με σύνδεση ethernet στον router), αλλά το laptop της αδερφής μου στο άλλο δωμάτιο δεν έπιανε, οπότε το σούταρα.

Καθώς δε το δούλεψα ουσιαστικά, δε θυμάμαι και πολλά πράγματα απ' αυτό.
Ίσως γράφει το manual σχετικές οδηγίες ή το setup του router να έχει online βοήθεια.
Αν δε βοηθήσουν αυτά, δοκίμασε να τηλεφωνήσεις στη τεχνική υποστήριξη ή αν δε τους βρίσκεις εύκολα, πόσταρε σε κάποιο Ελληνικό forum που να ασχολείται με router.
Νομίζω πως το adslgr έχει σχετικό φόρουμ, αλλά υπάρχουν κι άλλα εκτός του συγκεκριμένου.
Λογικά, εκεί θα βρεις χρήστες που θα έχουν σχετική εμπειρία.
zephyros
Registered Member
Posts
19
Karma
0
OS

Re: Εγκατάσταση avast

Thu Oct 10, 2013 7:57 am
Καλημέρα Γιώργο. :)

Αφού δεν χρειάζομαι real time προστασία, εγκατέστησα το avast, θα το βάλω να κάνει αυτόματα αναβάθμιση της βάσης ιων και πριν δώσω οτιδήποτε σε φίλο θα το σκανάρω. Για το WOT, οι βασικές ρυθμίσεις φθάνουν, ή χρειάζεται κάποια αλλαγή;

Δεν είναι εποχή για αλλαγή router.

Θα ψάξω να βρω τις ρυθμίσεις firewall του router που έχω. Να τις ποστάρω εδώ ή να ανοίξω καινούργιο θέμα σε ποια κατηγορία όμως;

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο και τις γνώσεις που μου διέθεσες. :)
Σωτήρης.
User avatar
Giorgos67
Registered Member
Posts
87
Karma
0
OS

Re: Εγκατάσταση avast

Fri Oct 11, 2013 11:33 am
Καλημέρα Σωτήρη κι ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια!!! :)

Εδώ (στο φόρουμ του KDE) δε νομίζω πως είναι το καταλληλότερο μέρος για να ρωτήσεις (μια που δεν είναι ένα γενικό φόρουμ Η/Υ, αλλά εξειδικεύεται σε θέματα KDE).
Kαλύτερα να ρωτήσεις σε ένα φόρουμ για hardware και κατά προτίμηση, σ' ένα Ελληνικό φόρουμ, γιατί εκεί θα βρεις άτομα που γνωρίζουν τον συγκεκριμένο router λόγω προσωπικής τους εμπειρίας.
Υπάρχουν διάφορα τέτοια (δωρεάν εννοείται) φόρουμ, πχ. adslgr, insomnia και pcmag (το περιοδικό είναι προς πώληση, αλλά το φόρουμ είναι δωρεάν).
Γ.
zephyros
Registered Member
Posts
19
Karma
0
OS

Re: Εγκατάσταση avast

Fri Oct 11, 2013 10:51 pm
Καλησπέρα Γιώργο. :)

Μάλλον δεν κατάλαβες την ερώτησή μου. Ξέρω ότι τις πληροφορίες για το firewall του router μου θα τις βρω έξω από αυτό το φόρουμ. Η ερώτηση είναι πως θα τις ποστάρω εδώ. Απλά ανοίγοντας καινούργιο θέμα ή με κάποιο άλλο τρόπο;

Σωτήρης
User avatar
Giorgos67
Registered Member
Posts
87
Karma
0
OS

Re: Εγκατάσταση avast

Fri Oct 11, 2013 11:01 pm
Προσωπικά θα επιμείνω πως θα 'ταν ίσως καλύτερο να ποστάρεις σε κάποιο φόρουμ που ν' ασχολείται με θέματα hardware, αλλά φυσικά αν θες να ποστάρεις εδώ, εννοείται πως είσ' ελεύθερος να το κάνεις.
Νομίζω, πως καλύτερα θα 'ταν ν' ανοίξεις καινούριο νήμα (ποστ).
Γ.
zephyros
Registered Member
Posts
19
Karma
0
OS

Re: Εγκατάσταση avast

Sat Oct 12, 2013 8:42 am
Καλημέρα,

Θα ακολουθήσω την συμβουλή σου σχετικά με το καινούργιο νήμα.

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια.

Σωτήρης

ΥΓ. ΝΑ πατήσω το Accept as solved?
User avatar
Giorgos67
Registered Member
Posts
87
Karma
0
OS

Re: Εγκατάσταση avast  Topic is solved

Sat Oct 12, 2013 10:13 am
Ναι, αν μπορείς, πάτα το (για να φαίνεται το νήμα ως "επιλυμένο".
Περιμένω να δω και το καινούριο.
Καλό ΣΚ! ;D
Γ.


For the glorious men, every land is a grave.
Pericles' Funeral Oration. Thucydides.
User avatar
Giorgos67
Registered Member
Posts
87
Karma
0
OS

Re: Εγκατάσταση avast

Wed Nov 20, 2013 7:23 pm
Kαι μια που το θυμήθηκα, υπάρχει και το Lynis (ένα security auditing tool).
Βασικά είναι περισσότερο για servers, αλλά δουλεύει και σε PC.
Ψάχνει το σύστημά σου για τυχόν τρύπες ασφαλείας και προτείνει "μπαλώματα".
Ξαναλέω, πως είναι υπερβολικά αυστηρό για PC. Πχ. αν βρει compilers συστήνει την απεγκατάστασή τους, για να μην εκμεταλευτεί κανείς την ύπαρξή τους και μεταγλωτίσει βλαβερό κώδικα. Απόλυτα λογικό για server, αλλά υπερβολικά αυστηρό για PC.

Λογικά θα υπάρχει στ' αποθετήρια (στα Ubuntοειδή υπάρχει), αλλιώς έχει binaries στην ιστοσελίδα του (http://www.rootkit.nl/projects/lynis.html).
H χρήση του (από root terminal και απ' τον υποκατάλογο που είναι εγκατεστημένο) είναι: 1)
Code: Select all
./lynis --check-update
(για έλεγχο τυχόν αναβαθμίσεων) και 2)
Code: Select all
./lynis -c -Q
(για σκανάρισμα κι εμφάνιση αποτελεσμάτων - προτροπών).
Μετά κρίνεις μόνος σου ποια είναι σημαντικά και ποια όχι.
Στα υπόψιν πως έχει μερικά μικρολαθάκια (πχ. μου βγάζει πως υπάρχουν ξεχασμένα πακέτα DEB, ενώ τα σβήνω αυτόματα).


Bookmarks



Who is online

Registered users: Bing [Bot], Google [Bot], kesang, Yahoo [Bot]