This forum has been archived. All content is frozen. Please use KDE Discuss instead.

Πρόβλημα με το δίκτυο

Tags: None
(comma "," separated)
User avatar
mkrokos
Registered Member
Posts
2
Karma
0
Καλησπέρα και από μένα,

χτες εγκατέστησα το KDE Neon Plasma (user edition). Είναι η πρώτη μου επαφή με Linux, Ubuntu κλπ καθώς μέχρι τώρα δούλευα μόνο σε Mac (από το 1986)

Μέχρι στιγμής όλα καλά εκτός της δικτύωσης. Αυτά που θα ήθελα να καταφέρω και δεν μπορώ με τίποτα είναι τα εξής:
  1. Να αποδώσω στο μηχάνημα μια στατική IP για το LAN που θα ορίσω εγώ, πχ 192.168.1.120. Είτε όταν συνδέεται μέσω Ethernet είτε μέσω WLAN. Προσπάθησα αλλά δεν τα κατάφερα. Και δεν βλέπω κάποιο γραφικό περιβάλλον για τέτοια ρύθμιση δικτύου.
  2. Να μπορώ να ενεργοποιήσω το Samba και να βλέπω τα υπόλοιπα μηχανήματα στο οικιακό δίκτυο αλλά και να με βλέπουν. Το μόνο που κατάφερα είναι μέσω του Synaptic Manager να εγκαταστήσω ένα πρόγραμμα που κατάφερα να δω και να κάνω mount το sharepoint άλλου υπολογιστή στο LAN. Αλλά θα ήθελα να μπορούσα να το κάνω μέσω του Dolphin χωρίς την ανάγκη φόρτωσης επιπλέον προγραμμάτων.
Αυτά για αρχή. Καθώς είμαι ο απόλυτος noob, θα με ανεχτείτε το ερχόμενο διάστημα. :)
User avatar
tassos
Registered Member
Posts
32
Karma
0
OS
Γειά σου mcrocos, λίγο καθυστερημενα σου απαντώ εδώ. Νομίζω ότι θα είναι καλύτερα να κάνεις τις ερωτήσεις σου στα αγγλικά στο γενικό φόρουμ. Το ελληνικό έχει πολύ καιρό να αποκτήσει κίνηση.

Ελπίζω να μην σε απογοήτευσε η απουσία απάντησης και να συνεχίσει να χρησιμοποιείς Linux και KDE. Τώρα στα επιμέρους μπορείς να βρεις πληροφορίες με ένα google search για αυτά που ψάχνεις.

Οι ρυθμίσεις γενικότερα στο Plasma βρίσκονται κεντρικά στο control centre και εκεί θα βρεις στο Network θα βρεις για το ip και υπάρχει ειδικό μέρος και για samba. Ίσως χρειαστεί να εγκαταστήσεις κάποιο έξτρα πακέτο αλλά επειδή δεν το χρησιμοποιώ δεν ξέρω να σε κατευθύνει, στο Google θα βρεις σίγουρα ότι χρειάζεσαι.

Τ


Bookmarks



Who is online

Registered users: Bing [Bot], Google [Bot], kesang, Yahoo [Bot]