This forum has been archived. All content is frozen. Please use KDE Discuss instead.

Dziwnie wyglądające fonty na forum KDE

Tags: None
(comma "," separated)
witchm
Registered Member
Posts
13
Karma
0
OS
Witam

Mam pytanie odnośnie zastosowanych fontów na forum, a dokładnie dziwnie wyglądających polskich liter. Dzieje się tak na Kubuntu 12.04, Win7. W obydwu systemach przeglądarka Firefox.


Image
User avatar
AndrzejL
Registered Member
Posts
12
Karma
0
OS
Czesc.

Problem ktory opisujesz nie wystepuje pod KDE 4.8.3 pod PCLinuxOS 2012.8 w Firefoxie 18a1.

Image

Probowales zmienic domyslna czcionke Firefoxa? U mnie domyslna czcionka jest Serif.

Pozdrawiam.

Andrzej


Mecin
Registered Member
Posts
12
Karma
0
OS
U mnie też nieładnie wyglądają polskie znaczki w Chrome oraz Operze, Firefox jak u kolegi wyżej.
Czcionki odpowiednie oczywiście zainstalowane.
User avatar
AndrzejL
Registered Member
Posts
12
Karma
0
OS
To naprawde bardzo dziwne. Chocby ze wzgledu na to ze ja nie mam spolszczonego systemu - wydawac by sie moglo ze bede mial wiecej problemow z wyswietlaniem polskich znakow diakrytycznych na stronach internetowych niz osoba z systemem w jezyku polskim... Dziwny jest ten swiat...

Pozdrawiam.

Andrzej


Mecin
Registered Member
Posts
12
Karma
0
OS
Wydaje mi się że wina jest po stronie forum, ponieważ nawet na Windows widać różnicę polskich znaków, inna czcionka.
User avatar
AndrzejL
Registered Member
Posts
12
Karma
0
OS
A jednak.

Sprawdzilem w 4 roznych przegladarkach:

- Firefox - problem nie wystepuje.
- Opera - problem wystepuje
- Konqueror - problem wystepuje
- Midori - problem nie wystepuje.

Potwierdzam ze niektore przegladarki dziwnie wyswietlaja polskie znaki diakrytyczne na forum.

Pozdrawiam.

Andrzej


User avatar
santi2
Registered Member
Posts
66
Karma
0
OS
Hmm, to dziwne bo czcionka użyta na tym forum nie jest wczytywana z pc, lecz z sieci za pomocą font@face czy jakoś tak, czyli jak macie przeglądarkę po angielsku to będzie problem z polskimi znakami, bo zapewne na podstawie tego ładuje wersje czcionki.

Last edited by santi2 on Fri Sep 21, 2012 7:28 pm, edited 1 time in total.
Minio
Registered Member
Posts
177
Karma
1
OS
Przeglądarka ładuje taki plik fontu, jaki każe jej twórca strony. Z powodu niedopatrzenia plik zawierający font Open Sans Light, za pomocą którego składane są na forum nagłówki, nie zawiera glifów dla polskich znaków diakrytycznych.

Zgłosiłem to do administracji forum, mam nadzieję że niedługo zostanie to poprawione.
viewtopic.php?f=9&t=107876


Best regards
Mirosław Zalewski
User avatar
santi2
Registered Member
Posts
66
Karma
0
OS
To wytłumacz mi dlaczego u niektórych wyświetla poprawnie polskie znaki ?
User avatar
AndrzejL
Registered Member
Posts
12
Karma
0
OS
santi2 wrote:To wytłumacz mi dlaczego u niektórych wyświetla poprawnie polskie znaki ?


Dobre pytanie. Tym bardziej ze mi w nie spolszczonym systemie w angielsko jezycznej wersji Firefoxa 18 wyswietla je normalnie. To czy system jest po polsku czy nie - nie ma znaczenia.

Pozdrawiam.

Andrzej


Minio
Registered Member
Posts
177
Karma
1
OS
Zamiast się kłócić, lepiej sprawdźcie, czy problem nadal występuje i jeśli tak, to pod jakimi przeglądarkami na jakich systemach.
Oczywiście sprawdzajcie na wyczyszczonym cache.


Best regards
Mirosław Zalewski
witchm
Registered Member
Posts
13
Karma
0
OS
Teraz już jest ok :) Font jest jednak grubszy. Dużo ładniej wyglądał poprzedni, ale te dziwne polskie znaki bardzo psuły cały wygląd.
Firefox 15.0.1 Kubuntu 12.04 KDE 4.9.1

Pobrałem font OpenSans http://www.fontsquirrel.com/fonts/open-sans i w odmianie light (jak i w pozostałych) posiada jak najbardziej polskie znaki. Czyli coś innego musiało powodować takie zachowanie. Pod przeglądarką Rekonq ten problem nie występował.
Minio
Registered Member
Posts
177
Karma
1
OS
witchm wrote:Pobrałem font OpenSans http://www.fontsquirrel.com/fonts/open-sans i w odmianie light (jak i w pozostałych) posiada jak najbardziej polskie znaki.

Forum korzysta z Google webfonts. Google udostępnia różne wersje tego samego fontu, różniące się zakresem znaków (alfabet łaciński, grecki i cyrylica, wszystkie w wersji podstawowej i rozszerzonej). Na WWW to ma znaczenie, gdyż im więcej znaków zawiera plik fontu, tym więcej miejsca zajmuje, co przekłada się na szybkość ładowania strony. Do tej pory forum ładowało plik fontu w najchudszej możliwej wersji, czyli zawierającej jedynie podstawowe znaki alfabetu łacińskiego. A wśród tych nie było polskich znaków diakrytycznych. Przeglądarki więc radziły sobie z tym jak mogły, np. używając w ich miejsce innych fontów.

witchm wrote:Czyli coś innego musiało powodować takie zachowanie. Pod przeglądarką Rekonq ten problem nie występował.

Nie wiem jak na Ubuntu, ale na Debianie rekonq (i w ogóle Webkit) nie ma obsługi @font-face. Problem nie występował, ponieważ rekonq próbował załadować inny font, który po prostu miał wszystkie niezbędne znaki.


Best regards
Mirosław Zalewski
Mecin
Registered Member
Posts
12
Karma
0
OS
Wszystko już działa poprawnie u mnie na Chrome, Opera i Firefox. Jeżeli nie widać różnicy to odśwież za pomocą F5 i powinny wskoczyć nowe czcionki.
User avatar
santi2
Registered Member
Posts
66
Karma
0
OS
Dobre wieści.


Bookmarks



Who is online

Registered users: Bing [Bot], Google [Bot], Yahoo [Bot]